HISTORIE SBORU


Historie založení sboru začíná dne 5. srpna 1923, kdy několik uvědomělých občanů vesměs polské národnosti se rozhodlo v obci Životice, okr. Český Těšín, založit požární sbor, tenkrát pod názvem ,,Ochotnicza straź poźarna". Mezi zakládající členy patřili Josef Przybyla, Josef Delong, Pavel Sitek, Stanislav Raichenbach, František Szelong, Josef Folwarczny, Jindřich Mokrosz, Jan Tomis, Jan Chodura, Ludvík Kiszka, Adolf Przybyla a Karel Kielar. Prvním starostou sboru byl Josef Przybyla a velitelem Josef Delong. V době vzniku čítal sbor 15 členů.

V roce 1937 chtěl sbor ze svých prostředků zakoupit motorovou stříkačku, ale k tomu nedošlo kvůli záboru našeho území Polskem. Po osvobození se dohodli občané na občanské schůzi 30. září 1945, že založí nový sbor ,, Česko-Polských dobrovolných hasičů".

Rok 1949 byl zajímavý tím, že bylo zakoupeno nákladní auto CHEVROLET, které se vyřadilo z armády a členové si jej museli sami opravit.

24. září 1950 se sbor dočkal přidělení nové motorové stříkačky PS-8 Stratílek. V tomto roce bylo již 41 členů sboru.

V roce 1954 bylo MNV v Životicích zakoupeno druhé požární vozidlo PRAGA - LAURIN & KLEMENT. V tomto roce byl zhotoven na požární zbrojnici betonový sloup a betonová podlaha. 

Koncem roku 1960 byl z provozu vyřazen vůz PRAGA - LAURIN & KLEMENT. V Dolní Suché na dole Dukla byla opravena stříkačka DKW8. 

V roce 1961 bylo MNV Životice zakoupeno požární vozidlo TATRA 805 Valník, které bylo taktéž vyřazeno z armády a posledním vlastníkem byl Bratislavský velkoobchod Masna.

Roku 1964 se podařilo získat z rozpočtu finanční hotovost na generální opravu vozidla T - 805.

V průběhu roku 1973 bylo získáno 96 nových členů a sbor měl ke konci roku 75 členů z toho 5 žen. 

Rok 1976 se zaměřoval především na školení a výcvik pohotovostní výjezdové skupiny. V průběhu roku se podařilo zrealizovat vodovodní přípojku do požární zbrojnice. Ke konci téhož roku dostal sbor od MNV Havířov nové moderní požární vozidlo AVIA 30 SAVIEM i s motorovou stříkačkou PS a plným vybavením.

Rok 1984 byl významný mnoha událostmi např. 120. výročí vzniku dobrovolné požární ochrany. Ke 40. výročí Životické tragédie bylo obci otevřeno muzeum protifašistického odboje na jehož výstavbě odpracovali mnoho hodin i členové sboru. 

V roce 1995 se výjezdová jednotka dočkala zakoupení devítí kompletních souprav pracovních uniforem včetně gumových holínek. 

V roce 1997 sbor v počtu osmi mužů odjel na dva dny do Bohumína a okolí pomáhat čerpat vodu ze zatopených prostorů rodinných domů, kdy oblast postihla povodeň. 

Koncem září 2001 bylo zapotřebí požární zbrojnici vyklidit a vybavení přestěhovat, protože Magistrátem města Havířova byla uvolněna finanční částka na rekonstrukci celé zbrojnice. 5.12. byla zakoupena pro soutěžní družstvo nová motorová stříkačka typ TAZ 1500 s výkonem čerpadla 1800l/min., na kterou nám přispěl Magistrát města Havířov.

V polovině srpna 2002 postihly západní část republiky povodně, které byly hodnoceny jako 500 letá voda. Na odstranění škod odjela i jednotka SDH Havířov - Životice v počtu sedmi mužů. Strávili 8 dní ve Štěchovicích u Prahy.

V roce 2005 byly schopnosti výjezdové jednotky prověřeny u několika událostí, ale nejvíce se schopnost prověřila v červenci a srpnu, kdy přívalové deště rozvodnily vodní toky v Moravskoslezském kraji. Ke zvýšení výjezdů jednotky byla Magistrátem města Havířova uvolněna částka na zakoupení nového zásahového automobilu. AS 8 RENAULT MASCOTT byl předán v září a v říjnu se rada města rozhodla o demolici již nevyhovující požární zbrojnice a výstavbě nové moderní se zázemím. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky